Historia maszyn do lodów

czwartek, 6 kwietnia 2017 r.

Obecnie maszyny do lodów są stosunkowo łatwe w obsłudze i wytwarzają doskonały mrożony smakołyk. Jednak maszyny do lodów bardzo ewoluowały na przestrzeni lat. Maszyny były kiedyś rzadkością dla rodzin, które posiadały i eksploatowały. W XIX wieku lody nadal były przysmakiem. Wynikało to z drogich produktów używanych do produkcji lodów, takich jak cukier i śmietana. Poza tym chłodnictwo nie było łatwo dostępne dla każdego.

Kiedy chłodnictwo stało się powszechne, a ceny cukru spadły, maszyna do lodów stała się popularna. Istnieje kilka różnych form i metod, które weszły do ​​​​wczesnego wytwarzania lodów, a wiele z nich ma podobieństwa.

Zamrażarka do lodów z ręczną korbką

Nancy M. Johnson z Nowego Jorku złożyła wniosek o patent na swoją ręcznie napędzaną zamrażarkę w 1843 roku. Maszyna miała ruchomą korbę z centralną łopatką, która ubijała mieszankę. Ta metoda wymagała dużo cierpliwości i siły. Jednak ręczne maszyny do lodów mają swoje zalety. Nie musisz wcześniej zamrażać, a po zakończeniu otrzymasz wiadro wypełnione lodami. Jest to jednak ciężka praca i wymaga dużo lodu i soli kamiennej.

Maszyna Nancy sprzedała się szybko. W krótkim czasie w zamrażarce do lodów wprowadzono 70 ulepszeń, dzięki którym wynalazek był bardziej wydajny. Dziś nadal można nabyć maszyny ściśle związane z tym wynalazkiem. Ręczna metoda robienia lodów kościelnych pozostaje podstawą produkcji lodów.

Dalszy rozwój maszyn do lodów

W latach 80. XIX wieku maszyny do lodów powoli stawały się coraz mniejsze i wiele osób miało je w swoich domach. Zazwyczaj składały się z metalowego wewnętrznego wiadra z łopatką przymocowaną do korby. To leżało w drewnianym wiadrze, które zawierało mrożącą mieszankę, lód i sól. Następnie śmietanę wlewano do wewnętrznego wiadra, gdzie ubijano ją, aż zamarzła.

W 1926 roku wynaleziono zamrażarkę z procesem ciągłym, umożliwiającą masową, komercyjną produkcję lodów. To dało początek nowoczesnemu przemysłowi lodziarskiemu. Obecnie istnieje wiele różnych maszyn o szerokiej rozpiętości cenowej. Teraz można nawet kupić maszynę do lodów, chociaż łatwiej jest kupić świeże lody w sklepie. Możesz zdecydować się na zakup maszyny bliżej starszych modeli lub możesz kupić maszynę elektryczną, która wykona za Ciebie ubijanie. Tak czy inaczej, domowe lody to zawsze wyjątkowa uczta.

Czy chciałbyś być właścicielem firmy produkującej lody? KaleidoScoops oferuje model biznesowy oparty na współpracy z dużą elastycznością dla niezależnych właścicieli sklepów. Podejmujesz minimalne ryzyko bez opłat licencyjnych i reklamowych. Nasi właściciele sklepów mają również mniej restrykcyjne wytyczne i wymagania niż właściciele franczyzobiorców. Aby dowiedzieć się więcej o naszym modelu biznesowym i czy lokalizacja KaleidoScoops może być dla Ciebie odpowiednia, zadzwoń do nas 505593105