Przewodnik po maszynie do lodów | Historia lodziarni

 

Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione - Lody mogą być po prostu najbardziej kultowym deserem w historii.

W dzisiejszych czasach, łatwo dostępna maszyna do lodów, szybko i łatwo przygotuje ten pyszny mrożony deser w zaciszu własnego domu. Niezależnie od tego, czy kupisz maszynę do lodów Walmart, wybierz świetną maszynę do lodów online, czy też zrobisz jej partię w plastikowej torbie, ta mrożona mikstura z pewnością wywoła uśmiech na twarzy wszystkich.

W tym artykule omówimy historię maszyn do lodów, jak maszyna do lodów ewoluowała na przestrzeni lat i co sprawia, że ​​lody są tak kultowym mrożonym deserem.

Zaczynajmy!

Historia maszyny do lodów

Historia maszyny do lodów

Jak już wspomniano, maszyny do lodów ułatwiają produkcję idealnego mrożonego przysmaku w zaciszu własnego domu. Jednak maszyny te nie zawsze były tak proste w obsłudze. Poza tym lodziarka nie zawsze była tak łatwo dostępna dla publiczności. W rzeczywistości producenci lodów byli rzadkością dla rodzin, które posiadały i działały. 

Zanim do tego przejdziemy, porozmawiamy o twórcy pierwszej maszyny do lodów. Nancy M. Johnson była pierwszą osobą, która opracowała maszynę do lodów w 1842 roku. Chociaż maszyna do lodów była jedynym wynalazkiem Nancy, była w stanie go opatentować kilka razy. Jej ostateczny projekt został opublikowany 9 września 1843 roku. Później Nancy sprzedała prawa do producenta lodów niejakim Williamowi Youngowi za 200 dolarów, ponieważ nie miała środków finansowych na wyprodukowanie ostatecznego projektu maszyny do lodów. Dzięki wynalazkowi Nancy lody zaczęły być sprzedawane w sklepach i sklepach, a nie tylko robione w domu. W tym momencie maszyna do lodów była wyposażona w ręczny mechanizm korbowy, a nie w działanie elektryczne.

Jeśli spojrzysz wstecz na XIX wiek, lody były przysmakiem tylko dla bogatych lub członków rodziny królewskiej. Powodem było to, że produkcja była niezwykle droga - ze względu na fakt, że składniki lodów, takie jak cukier i śmietana, były w tamtych czasach drogie. Nie dość, że dostępne były lody, ale tylko po wysokich kosztach, dlatego nie każdy mógł sobie pozwolić na taki luksus. Należy zauważyć, że chłodzenie nie było dostępne dla większości ogółu społeczeństwa. To kolejny powód, dla którego lody były takim przysmakiem.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy chłodnictwo stało się powszechne, cena cukru znacznie spadła. Dlatego produkcja lodów stała się bardziej przystępna cenowo. 

Do 1919 r. przemysł lodziarski przeżywał rozkwit. W tym momencie elektryczny producent lodów był w pełni sił, a przemysł lodziarski produkował 150 milionów galonów rocznie. Tak więc dla rodzin, które nie miały środków na zainwestowanie we własną maszynę do lodów w domu, ich lokalny sklep wielobranżowy był prawdopodobnym miejscem, w którym można kupić kremowe lody po niskiej cenie. 

historia lodów

Ręczna zamrażarka do lodów

Nancy M. Johnson złożyła wniosek o ostateczny patent na ręcznie robioną zamrażarkę do lodów w 1843 roku.

ręczna maszyna do robienia lodów

Ręcznie obracana zamrażarka do lodów wyposażona była w ruchomą łopatkę korbową, która ubijała mieszankę lodów. Ta metoda robienia lodów wymagała wiele cierpliwości i wymagała użycia mięśni. To powiedziawszy, istniało wiele zalet ręcznej maszyny do lodów. Nie ma potrzeby wstępnego zamrażania, a użytkownicy są w stanie wyprodukować pełne wiadro lodów po zakończeniu. Ta metoda wymaga jednak dużej ilości lodu i soli.

Do dziś można kupić ręczne, korbowe maszyny do lodów, które są stosunkowo zbliżone do wersji opracowanej przez Nancy. Lody z ręcznie robionymi lodami pozostają dziś podstawowym produktem do robienia lodów. 

Dalszy rozwój maszyny do lodów

Około 1880 roku popularność rosły maszyny do lodów. Coraz więcej osób mogło sobie pozwolić na te urządzenia w domu. 

W tamtych czasach maszyny do lodów składały się z metalowego wewnętrznego wiadra z przymocowanym wiosłem - do celów korbowych. To metalowe wiadro stało w drewnianym wiadrze, które zawierało mrożącą mieszankę, lód i sól. Krem wlewano do wewnętrznego wiadra i ubijano, aż osiągnął pożądaną przez użytkownika konsystencję.

Masowa produkcja lodów rozpoczęła się w 1926 roku, co pozwoliło na rozwój przemysłu lodziarskiego. Ten okres naprawdę zrodził współczesne lody. Teraz mamy kilka różnych maszyn do lodów, które można kupić w różnych przedziałach cenowych. Maszyny do lodów są dostępne dla prawie każdego! I chociaż łatwiej jest kupić litr lodów w sklepie, zdrowsze i przyjemniejsze jest robienie domowych lodów.

Możesz kupić staromodną ręczną maszynę do lodów lub elektryczną maszynę do lodów, która zrobi za Ciebie ubijanie. Tak czy inaczej, domowe lody to wyjątkowa uczta dla każdego.