Ewolucja lodów

Wiadomo, że początki lodów sięgają II wieku p.n.e., chociaż nie przypisuje się ich odkryciu bez konkretnej daty powstania ani wynalazcy. Wiemy, że Aleksander Wielki lubił śnieg i lód doprawiony miodem i nektarem. Wzmianki biblijne pokazują również, że król Salomon lubił podczas zbiorów mrożone napoje. Podczas Cesarstwa Rzymskiego Nero Klaudiusz Cezar (54-86 ne) często wysyłał biegaczy w góry po śnieg, który był następnie doprawiany owocami i sokami.

Ponad tysiąc lat później Marco Polo wrócił do Włoch z Dalekiego Wschodu z przepisem, który bardzo przypominał to, co obecnie nazywa się sorbetem. Historycy szacują, że ten przepis przekształcił się w lody w XVI wieku. Wydaje się, że Anglia odkryła lody w tym samym czasie, a może nawet wcześniej niż Włosi. „Kremowy lód”, jak go nazywano, pojawiał się regularnie na stole Karola I w XVII wieku. Francja została wprowadzona do podobnych mrożonych deserów w 1553 roku przez włoską Katarzynę Medyceuszy, kiedy została żoną Henryka II Francji. Dopiero w 1660 roku lody stały się ogólnodostępne. Sycylijska Procopio wprowadziła przepis na mieszanie mleka, śmietanki, masła i jajek w  Café Procope , pierwszej kawiarni w Paryżu.

Lody dla Ameryki

Pierwsza oficjalna relacja o lodach w Nowym Świecie pochodzi z listu napisanego w 1744 roku przez gościa gubernatora Maryland, Williama Bladena. Pierwsza reklama lodów w tym kraju pojawiła się w  New York Gazette  12 maja 1777 roku, kiedy cukiernik Philip Lenzi ogłosił, że lody są dostępne „prawie codziennie”. Zapisy prowadzone przez handlarza Chatham Street w stanie Nowy Jork pokazują, że prezydent George Washington wydał około 200 dolarów na lody latem 1790 roku. Zapisy inwentarza Mount Vernon sporządzone po śmierci Waszyngtona ujawniły „dwa cynowe garnki z lodami”. Prezydent Thomas Jefferson miał podobno ulubiony, 18-krokowy przepis na lody, które przypominały współczesną Pieczoną Alaskę.  Sprawdź prezydenta Jeffersonas przepis na lody waniliowe tutaj. W 1813 r. Dolley Madison podała wspaniałe lody truskawkowe na drugim bankiecie inauguracyjnym prezydenta Madisona w Białym Domu.

Do 1800 roku lody pozostawały rzadkim i egzotycznym deserem, którym cieszyły się głównie elity. Około 1800 r. wynaleziono izolowane domy lodowe. Produkcja lodów szybko stała się przemysłem w Ameryce, zapoczątkowanym w 1851 r. przez dealera mleka z Baltimore, Jacoba Fussella. Podobnie jak w innych gałęziach przemysłu amerykańskiego, produkcja lodów wzrosła dzięki innowacjom technologicznym, w tym mocy pary, chłodnictwa mechanicznego, homogenizatorowi, energii elektrycznej i silników, maszynom pakującym oraz nowym procesom i urządzeniom do zamrażania. Ponadto zmotoryzowane pojazdy dostawcze radykalnie zmieniły branżę. Ze względu na ciągły postęp technologiczny, dzisiejsza całkowita roczna produkcja mrożonych produktów mlecznych w Stanach Zjednoczonych wynosi ponad 6,4 miliarda funtów.

Szeroka dostępność lodów pod koniec XIX wieku doprowadziła do powstania nowych kreacji. W 1874 roku, wraz z wynalezieniem sody lodowej, pojawił się amerykański sklep z fontanną sodową i zawód „sodowego palanta”. W odpowiedzi na krytykę religijną za spożywanie „grzesznie” bogatych napojów lodowych w niedziele, handlarze lodami pominęli gazowaną wodę i wynaleźli lody „Niedziela” pod koniec lat 90. XIX wieku. Ostatecznie nazwę zmieniono na „sundae”, aby usunąć jakikolwiek związek z sabatem.

Lody stały się jadalnym symbolem morale podczas II wojny światowej. Każda gałąź wojska próbowała prześcignąć inne w serwowaniu lodów swoim żołnierzom. W 1945 roku zbudowano pierwszą „pływającą lodziarnię” dla żeglarzy na zachodnim Pacyfiku. Po zakończeniu wojny i zniesieniu racjonowania produktów mlecznych Ameryka świętowała swoje zwycięstwo lodami. W 1946 roku Amerykanie spożyli ponad 20 litrów lodów na osobę.

W latach 40. i 70. produkcja lodów w Stanach Zjednoczonych była stosunkowo stała. W miarę jak w supermarketach sprzedawano więcej paczkowanych lodów, tradycyjne lodziarnie i fontanny sodowe zaczęły znikać. Teraz popularność zyskały specjalistyczne lodziarnie i wyjątkowe restauracje oferujące dania z lodów. Te sklepy i restauracje są popularne wśród tych, którzy pamiętają lodziarnie i fontanny sodowe z minionych dni, a także wśród nowych pokoleń fanów